Dziś odbyłem podróż na Księżyc. Zacząłem, nie wiem jak i skąd, od hasła "Ruch Zeitgeist" (http://www.youtube.com/watch?v=G900b0RDIog&feature=related), by następnie przejść przez "Projekt Venus" i "transhumanizm" do zdania:
"W roku 1966 futurysta F.M. Esfandiary, nauczający nowych koncepcji Człowieka na New School University, uznał się za "transczłowieka" (transhuman – skrót od transistory human, "przejściowa forma człowieka") zmieniając nazwisko na FM-2030."
I tak oto:
"FM-2030 (15 października 1930, Region Stołeczny Brukseli – 8 lipca 2000, Nowy Jork) – pisarz, nauczyciel, transhumanista, filozof, futurysta i konsultant [...] Jako syn irańskiego dyplomaty, w dzieciństwie wiele podróżował i w wieku 11 lat mieszkał już w 17 krajach, a jako młody mężczyzna reprezentował Iran w koszykówce na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1948 i służył w Specjalnej Komisji Narodów Zjednoczonych do sprawy Palestyny w latach 1952-54 [...] "Imię 2030 wyraża moje przekonanie, że lata około roku 2030 będą magicznym czasem. W 2030 przestaniemy się starzeć i każdy będzie miał wspaniałą szansę życia wiecznego. 2030 to marzenie i cel." [...] Wiele przepowiedni FM-2030 dotyczących trendów społecznych od lat 70. XX w. do początków XXI w. okazały się zdumiewająco trafne [...] Przewidział zapłodnienie in vitro i korektę błędów genetycznych w 1977, a w 1980 telekonferencje, telemedycynę i zakupy za pośrednictwem telewizji [...] FM-2030 powiedział kiedyś: "Jestem osobą z XXI wieku, która przez przypadek została włączona w dwudziestym. Bardzo tęsknię za przyszłością." [...] 8 lipca 2000 FM-2030 zmarł na raka trzustki i został poddany krioprezerwacji w Alcor Life Extension Foundation w Scottsdale, Arizona, gdzie pozostaje po dzień dzisiejszy. Nie zorganizował dla siebie z wyprzedzeniem usługi czuwania przy łożu śmierci, toteż nie było przy nim członka zespołu Alcor. Był jednak pierwszą osobą, której zastosowano technologię witryfikacji, w przeciwieństwie do bezpośredniego zamrożenia, któremu zostali poddani poprzedni pacjenci."
Idąc dalej:
"Krionika – technika głębokiego ochładzania ciał ludzi i zwierząt, których współczesna medycyna nie jest w stanie utrzymać przy życiu, i przechowywania w temperaturze ciekłego azotu (-196 °C), z nadzieją przywrócenia do życia, kiedy medycyna wystarczająco się rozwinie [...] Nadziei na przywrócenie do życia krionicy upatrują w zaawansowanej bioinżynierii, nanotechnologii molekularnej, nanomedycynie i możliwości przesłania informacji z mózgu do innego medium (transfer umysłu – mind uploading). Przywrócenie do życia będzie wymagać naprawienia szkód wyrządzonych przez niską temperaturę, toksyczne środki chemiczne, niedotlenienie, oraz zamrożenie tkanek, które nie zostały skutecznie poddane witryfikacji, a także odwrócenia efektów, które spowodowały śmierć pacjenta. W wielu wypadkach będzie konieczna regeneracja tkanek na wielką skalę. Hipotetyczny scenariusz ożywienia pacjenta zakłada zwykle, że napraw tych dokonają liczne mikroskopijne organizmy lub urządzenia [...] Uważa się, że jeśli technologia ogólnej analizy molekularnej i naprawy w ogóle zostanie rozwinięta, teoretycznie każde uszkodzone ciało będzie mogło być „ożywione”. Przetrwanie będzie wówczas zależeć od tego, czy informacja zakodowana w mózgu wystarczy do przywrócenia całości lub części osobowości pierwotnej osoby, jako że amnezja jest ostateczną granicą pomiędzy życiem i śmiercią [...] Najbardziej znane organizacje oferujące krioprezerwację to Alcor Life Extension Foundation i Cryonics Institute w Stanach Zjednoczonych. Obie oferują ją tylko dla członków. Koszt członkostwa w Alcor to 100$ kwartalnie lub 398$ rocznie lub 20.000$ jednorazowo na całe życie. Koszt członkostwa w Cryonics Institute to 75$ wpisowe i 120$ rocznie, lub 1250$ jednorazowo na całe życie. Koszt krioprezerwacji ciała ludzkiego waha się od 28.000-35.000 dolarów (Cryonics Institute) do 150.000 dolarów (Alcor). Koszt neuroprezerwacji w Alcor to 80.000$. Dodatkowo trzeba pokryć koszty transportu ciała do Stanów Zjednoczonych. Cena zależy od zakładu pogrzebowego, który będzie ten transport przeprowadzał. Najtańszym rozwiązaniem jest neuroprezerwacja w KrioRus w Rosji pod Moskwą: 10.000 dolarów za krioprezerwację samego mózgu lub 30.000 dolarów za krioprezerwację całego ciała."
Gdybym miał wybrać: żyć w czasach przeszłych, w teraźniejszości bądź w przyszłości - wybrałbym przyszłość.
Cóż, to był ciekawy dzień.
powiedzaaaaa, niedziela, 15 stycznia 2012
Comments